Klub Górski "Orły" PTTK Oddział Mazowsze Koło nr 8 przy KSP

47. Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic Beskid Żywiecki 2018

Jak co roku znowu razem, jak co roku znów na szlak (…) tymi słowami tradycyjnie rozpoczął się 47. Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic Beskid Żywiecki 2018, który odbył się w dniach 17-23 czerwca 2018 r. Trasy tegorocznego Rajdu wiodły przez Beskid Żywiecki a dokładnie rejon grupy Wielkiej Raczy. Obszar ten nazywany jest także Workiem Raczańskim, a to z uwagi na charakterystyczny kształt granicy polsko-słowackiej. Bazą Rajdu była miejscowość Zwardoń.

Udział w imprezie wzięło 240 osób, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie kilka miesięcy. Łącznie w rywalizacji udział wzięło 16 drużyn pieszych reprezentujących Straż Graniczną, Policję, Wojsko Polskie, kluby/koła turystyczne PTTK oraz inne organizacje. Jedną z drużyn była 28 osobowa reprezentacja Koła PTTK nr 8 - Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji. Warto zaznaczyć, że trzech sędziów rajdu również wywodzi się z „Ósemki”.
Pogoda była wręcz wymarzona do górskiej wędrówki, dzięki czemu rajdowicze bezpiecznie pokonali rajdowe szlaki zdobywając m.in. Bendoszkę Wielką (1.144 m n.p.m.), Praszywkę Wielką (1.043 m n.p.m.), Wielką Raczę (1.236 m n.p.m.), Kikulę (1.087 m n.p.m.), Mładą Horę (1.003 m n.p.m.), Małą Rycerzową (1.207 m n.p.m.), czy Rachowiec (954 m n.p.m.). Rajdowicze mieli także możliwość odwiedzić w Koniakowie Muzeum Koronki - Izbę Pamięci Marii Gwarek oraz Galerię Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego - Chata na Szańcach. Zatrzymali się także w Regionalnym Banku Genów Świerka w Jaworzynce, abu zwiedzic Muzeum Świerka oraz zobaczyć głuszcze w pokazowej wolierze. Jednak rajd to nie tylko piesze wędrówki czy zwiedzanie ciekawych miejsc, to nie tylko miłe spotkania w gronie znajomych i przyjaciół z całej Polski, to nie tylko relaks i sposób na pozytywne rozładowanie stresu, tak często towarzyszącego w pracy służb mundurowych, to także duża dawka zdrowej rywalizacji między drużynami, którą wzmacniają przygotowane przez sędziów konkursy: wiedzy z topografii, wiedzy o terenie Rajdu z elemantami informacji dotyczącymi regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej, historii turystyki, Straży Granicznej i Policji, strzelecki, piosenki turystycznej. Tradycyjnie już na trasie rajdu odbył się instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Z każdym zdobyty metrem w górach uczestnicy rajdu nieuchronnie zbliżali się do… zakończenia imprezy, która odbyła się w uroczystej oprawie wraz z zaproszonymi gośćmi. Zgodnie z Protokołem Sędziowskim laur zwycięstwa w 47. Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Szlakami Obrońców Granic Beskid Żywiecki 2018 przypadł nam - I miejsce i przechodnią statuetkę Pogranicznika zdobyło Koło PTTK nr 8 - Klub Górski „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji. Dla wszystkich drużyn brawa i serdeczne gratulacje!!!
Na sukces złożyła się nienaganna postawa wszystkich reprezentantów „Ósemki” na trasach rajdu, a także przygotowanie Gosi Kujawskiej do konkursu wiedzy z topografii, wygrana Romka Roszyka w konkursie wiedzy, celne strzały Groszka w konkursie strzeleckim oraz wyśpiewanie drugiego miejsca przez Groszka oraz Gosię Witkowską, Gosię Karpetę i Ulę Piotrowską w konkursie piosenki. Swoją drogą dziewczyny poza śpiewem dużo pracy włożyły w charakteryzację i choreografię! Miłym akcentem było wręczenie nagrody dla Romka za wygraną w konkursie wiedzy. Roman zadedykował swoje zwycięstwo Gosi Kowalczyk, która zawsze motywowała go na rajdach do nauki do konkursu wiedzy, a w tym roku z uwagi na zdarzenia losowe, nie mogła być razem z nami.

Tekst: Agnieszka Kurmanowska
Zdjęcia: Agnieszka Kurmanowska, Jacek Witas

Więcej zdjęć w galerii pod linkiem:
https://1drv.ms/f/s!AsDdGVeghn7-v209_nvmIopsC2IQ