Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przeżyjmy to razem - pandemia KORONAWIRUS. Wskazówki dla policjantów

Data publikacji 01.04.2020

Czas epidemii jest trudnym momentem dla wszystkich obywateli. To OKRES ograniczonej izolacji, zmiany codziennych nawyków, przystosowania się do nowych warunków, poczucia zagrożenia i lęku o siebie i bliskich. Służby pracujące na pierwszej linii, w tym nasi policjanci codziennie są narażeni na zagrożenia jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa co może wzmagać poczucie lęku i niepewności. Wydział Psychologów Komendy Stołecznej Policji podpowiada jak radzić sobie z emocjami w tym trudnym czasie.

Zrozum swój lęk. Masz prawo się bać, sytuacja jest trudna i realna. Lęk dotyczy większości z nas. Boimy się o siebie i swoją rodzinę. Pierwszy raz jesteśmy w takiej sytuacji gdy nie znamy skali zagrożenia, nie wiemy co się może wydarzyć. Wobec tego jesteśmy bezsilni, zagubieni, niepewni jutra. Zatem lęk jest w tej sytuacji CAŁKOWICIE NORMALNĄ REAKCJĄ. Nie pozwól żeby lęk Cię paraliżował, obezwładniał. Zaakceptuj i nazwij to, co czujesz- to pierwszy krok do przejęcia kontroli nad swoimi emocjami. Podziel się swoimi obawami z innymi – wspólnie przezywany lęk traci na mocy.

Obserwuj siebie. Długotrwały stres spowodowany zaistniałą sytuacją może powodować u Ciebie pojawienie się objawów somatycznych np. przyspieszone bicie serca, drżenie rąk, uczucie duszności, bóle (głowy, brzucha), dolegliwości układu pokarmowego. Możesz mieć trudności z koncentracją, uwagą czy cierpieć na bezsenność. Wszystkie tego objawy mogą wpłynąć na obniżenie Twojej odporności. Zwróć uwagę na emocje takie jak: złość, gniew, rozdrażnienie- stosuj metody, które pozwolą Ci na rozładowanie napięcia emocjonalnego. Bądź uważny na swoje potrzeby- dbaj o sen, właściwe odżywianie, odpoczynek,aktywność fizyczną. Sprawiaj sobie drobne przyjemności. To pozwoli ci zachować dobrą kondycję psychofizyczną!

Zachowuj spokój. Nie martw się bez potrzeby. Pamiętaj, że nie wszystko możesz przewidzieć i nie nad wszystkim masz kontrolę. Jako policjant jesteś szczególnie narażony na zarażenie wirusem, ale jeśli stosujesz się do wszystkich zasad higieny i zachowania bezpieczeństwa minimalizujesz to ryzyko! Zasada ograniczonego zaufania w realizacji zadań np. przy podejmowaniu interwencji w tym okresie jest szczególnie ważna- Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pamiętaj, ze kiedy odczuwasz lęk masz zawężone postrzeganie zagrożenia, wtedy Twoje obawy mogą być przejaskrawione- szczególnie dotyczy to osób które borykają się z zaburzeniami emocjonalnymi.

Uzyskuj informacje o koronawirusie tylko z wiarygodnych źródeł. Pamiętaj, że informacje przekazywane np. poprzez media społecznościowe nie zawsze są sprawdzone i prawdziwe, mogą przyczynić się do zwiększenia lęku i niepokoju!

Wyznacz czas na zamartwianie się i planuj każdy dzień–niech to będzie 15 min dziennie, pozostały czas poświęć na pracę, bycie z rodziną, spacer z psem i własny odpoczynek.

Zadbaj o relacje z innymi. W tym trudnym okresie pamiętaj o kontaktach z innymi. Co prawda nie jest wskazane spotykanie się w większym gronie, jednak są inne sposoby utrzymywania relacji z bliskimi i przyjaciółmi. Możesz wykorzystać media społecznościowe, skype, telefon. A może spróbujesz jak za dawnych czasów napisać list? Pozwoli Ci to na znalezienie wsparcia albo danie go innym, wygadanie się, dzielenie się pomysłami na spędzanie czasu, podtrzymanie dobrego nastroju oraz nabranie dystansu do wydarzeń.

Zamień swój lęk na empatię –Wiele osób jest zagubionych w sytuacji pandemii. Ty jako funkcjonariusz podczas wykonywania swoich zadań służbowych możesz pomóc innym, wykazując się postawą prospołeczną- wysłuchaj, traktuj innych z szacunkiem, zrozumieniem i ciepłem. Otwórz się na innych ludzi, uruchom prospołeczne postawy w życiu codziennym- np. wyprowadź psa sąsiadowi, zrób zakupy, czy też porozmawiaj z nim przez telefon.

Doceń to co masz. Jest to dobry moment na zauważenie osób, rzeczy, dóbr, które posiadasz a może do tej chwili nie dostrzegałeś tego. Inni robią dużo dla Ciebie, np. obiad, zajęcie się dziećmi. Docenianie się wzajemne wzmacnia więzi rodzinne i relacje. Zwróć uwagę na to, co dotychczas udało Ci się zrealizować, a może jest to dobry moment na działanie aby zmienić swoją sytuację. Pomyśl, może to jest dobry czas, aby zacząć realizować swoje marzenia!

Doceń siebie i wkład w swoją pracę. W sytuacji kontroli osób przebywających na kwarantannie możesz być odbierany jako osoba która troszczy się o innych, dba o bezpieczeństwo i stoi na straży prawa. Zauważ, ile dobrego robisz dla innych. Wykonujesz zawód, który wiążę się z niesieniem pomocy. Twoja postawa w sytuacji pandemii może pozytywnie wpłynąć na wizerunek zarówno Twój jak i Policji.

Jeśli coś Cie niepokoi, masz wątpliwości, pytania, chcesz porozmawiać-

SKONTAKTUJ SIĘ Z PSYCHOLOGIEM – OPIEKUNEM TWOJEJ JEDNOSTKI/KOMÓRKI.

Wydział Psychologów KSP