Areszt za znęcanie się nad żoną - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za znęcanie się nad żoną

Data publikacji 11.04.2019

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z komendy w Starych Babicach zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem mieszkańca gminy. Mężczyzna usłyszał już zarzut znęcania się nad żoną. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dochodziła 19.00, gdy dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji mąż ubliżając, poniżając i uniemożliwiając przebywanie we wspólnym domu miał znęcać się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Na miejsce zdarzenia natychmiast udali się policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Mężczyzna w rozmowie z funkcjonariuszami oświadczył, że jest zdziwiony ich przybyciem i nie rozumie „za jakie grzechy musi tak cierpieć”, że żona wezwała mundurowych.

Policjanci zakończyli interwencję założeniem „Niebieskiej Karty” i osadzeniem mieszkańca gminy w policyjnej celi. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Miał 2 promile alkoholu w organizmie. Do czasu jego wytrzeźwienia funkcjonariusze zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad żoną. Sąd po zapoznaniu się z materiałami sprawy zastosował wobec 68-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12

/ego/mb