Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Data publikacji 29.03.2019

W okresie wiosennym wzrasta liczba kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie.

Każdego roku w okresie wiosennym policjanci otrzymują więcej zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone właściwie rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. Prawidłowe, właściwe, dobrej jakości zabezpieczenie ochroni nasze dobro i pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego stresu. Stracony czas osoby pokrzywdzonej, na załatwianie formalności, jakie nas czekają po kradzieży, możemy wykorzystać w inny sposób.

Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Najlepsze zabezpieczenie przed kradzieżą stanowi zapięcie typu U-LOCK, to pręt ze stali hartowanej z zamkiem na kluczyk. Inne linki stalowe nawet o dużej średnicy nie stanowią właściwego zabezpieczenia

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie.

Komenda Rejonowa Policji Warszawa V uprzejmie informuje, że znakowanie rowerów odbywa się w budynku komendy przy ul. Żeromskiego 7 w :

- środy w godz. 12.00-17.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerami 22 603-10-17 lub 22 603-95-21 oraz

w Komisariacie Policji Warszawa Żoliborz przy ul. Rydygiera 3A we:

- wtorki w godz. 10.00-15.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerami 22 603-71-16 w. 206

Uwaga !

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).

Prosimy o zabranie ze sobą stosownych dokumentów.

Każdy właściciel, zainteresowany taką formą oznakowania roweru może zgłosić się do jednostki Policji, aby skorzystać z „engravera”. Następnie informację o znakowanym rowerze wprowadzi policjant do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone będą dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

esz/ks