Kolejny „Dzień ze stołeczną Policją” - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny „Dzień ze stołeczną Policją”

Data publikacji 30.03.2019

Stołeczni policjanci odwiedzili młodzież w Zespole Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii. Spotkanie miało charakter informacyjno-edukacyjny, podczas którego młodzi ludzie mogli poznać specyfikę policyjnego zawodu. Przed budynkiem placówki zaprezentowano sprzęt, który na co dzień funkcjonariusze wykorzystują w służbie: nowy radiowóz hybrydowy grupy „SPEED”, motocykle policyjne, nieoznakowany samochód z wideorejestratorem, łódź motorową, pojazd do obsługi zdarzeń i wypadków drogowych oraz ambulans kryminalistyczny. To był naprawdę wyjątkowy dzień – wielu funkcjonariuszy różnych specjalności w jednym miejscu.

W ramach promowania zawodu policjanta stołeczni funkcjonariusze zorganizowali dla młodzieży klas mundurowych przedsięwzięcie informacyjno-edukacyjne pt. „Dzień ze stołeczną Policją”. Pierwszy z nich  został zorganizowany w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku, kolejny odbył się 28 marca br. w Zespole Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielańskiego w Górze Kalwarii.

Uczestników spotkania przywitali wychowawca klas mundurowych Michał Kozłowski i Naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego insp. Sławomir Cisowski, który przedstawił główne założenia policyjnego programu oraz harmonogram wydarzeń. W spotkaniu uczestniczyli również: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie nadkom. Rafał Pałdyna, uczniowie gospodarza oraz młodzież z klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach.

Młodzi ludzie licznie zgromadzeni na sali gimnastycznej z zainteresowaniem obejrzeli pokazy umiejętności stołecznych policjantów. Na początku funkcjonariusze z Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP zaprezentowali techniki samoobrony i obezwładniania osób przy wykorzystaniu środków przymusu bezpośredniego. Następnie policyjni komandosi zademonstrowali młodzieży zasady udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych oraz postępowania w przypadku ujawnienia paczki niewiadomego pochodzenia – podczas prezentacji użyto rekwizytu w postaci plecaka oraz specjalistycznego sprzętu (policyjnego robota i skanera). Kolejną atrakcją dla młodzieży była przygotowana przez mundurowych z Wydziału Ruchu Drogowego KSP inscenizacja zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego oraz pokaz kierowania ruchem.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KSP pokazali natomiast, jak wyglądają oględziny miejsca zdarzenia i przybliżyli funkcjonalność ambulansu kryminalistycznego wykorzystywanego przez mundurowych podczas zabezpieczania śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. O tym jak zabezpieczać odciski palców, obuwia oraz utrwalać zapachy mówili technicy kryminalistyki.

W dalszej części spotkania funkcjonariusze z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP zaprezentowali pokaz wyszkolenia koni służbowych oraz umiejętności psów służbowych. Dodatkową atrakcją była inscenizacja dynamicznego zatrzymania niebezpiecznego przestępcy w wykonaniu policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Poza tym każdy, kto chciał mógł założyć alkogogle i przekonać się, jak widzi i porusza się człowiek w stanie nietrzeźwości.

Na wewnętrznym parkingu szkoły młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska specjalistycznym pojazdom. Policjanci zaprezentowali m.in.: nowy radiowóz hybrydowy wykorzystywany przez grupę „SPEED”, motocykle policyjne, nieoznakowany samochód z wideorejestratorem, łódź motorową, pojazd do obsługi zdarzeń i wypadków drogowych, pojazd pirotechniczny i ambulans kryminalistyczny.

Uczestnicy spotkania zainteresowani pracą w Policji mogli zdobyć szczegółowe informacje na temat procedur rekrutacyjnych na promocyjnym stoisku przygotowanym przez pracowników Wydziału Kadr KSP. Swoje punkty informacyjne miały również inne wydziały: ruchu drogowego, pododdziału antyterrorystycznego, oddziału prewencji oraz laboratorium kryminalistycznego. Przy stoiskach młodzież z zaciekawieniem oglądała sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy w codziennej służbie (np.: broń, akcesoria używane do zabezpieczeń, laserowy miernik prędkości, walizkę technika kryminalistyki) i pytała mundurowych o kulisy służby. Wielu młodych ludzi wyraziło chęć wstąpienia w szeregi Policji.

Tekst: Ewelina Kucharska/ video: kom. J Florczak

 

 

 

Ładowanie odtwarzacza...