Podsumowanie weekendowych działań „SPEED” - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendowych działań „SPEED”

Data publikacji 11.03.2019

137 skontrolowanych pojazdów, 105 nałożonych mandatów karnych na kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości - to wynik weekendowych działań grupy „SPEED”. 27 kierowców utraciło uprawnienia za brawurową jazdę. W sobotniej akcji wymierzonej w „piratów drogowych” udział wzięło ponad 22 policjantów warszawskiej „drogówki.

Prędkość – to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, policjanci stołecznego wydziału ruchu drogowego sukcesywnie prowadzą działania „SPEED”.

Podczas sobotnich działań policjanci „drogówki” skontrolowali 137 pojazdów, nałożyli na kierujących 105 mandatów karnych za przekroczenie prędkości. Aż 27 kierowców utraciło uprawnienia do kierowania za jazdę przekraczającą „50+” w terenie zabudowanym.

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Do najbardziej zagorzałych zwolenników poruszania się z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne, ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze pod koniec ubiegłego roku została powołana grupa „SPEED”. Policjanci działający w grupie mają działać zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

Zespół „SPEED” działa na terenie całego garnizonu, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

Od momentu powołania do działań grupy „SPEED” namierzono 4175 kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. Aż 942 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci stwierdzili blisko 775 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących. W trakcie działań nałożono 4481 mandatów karnych, 1332 razy zastosowano pouczenia, a w 64 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 197 dowodów rejestracyjnych.

ea

Nagranie audio Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP

Pobierz plik Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP (format mp3 - rozmiar 5.33 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.48 MB)