Chciał wymienić podrobione prawo jazdy na nowe - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał wymienić podrobione prawo jazdy na nowe

Data publikacji 01.08.2018

24-letni mieszkaniec Pragi Północ został zatrzymany i usłyszał zarzuty posłużenia się podrobionym dokumentem w północnopraskim urzędzie. Przestępstwo wykrył jeden z pracowników zajmujący się sprawami interesantów, który zaledwie dwa miesiące wcześniej został przeszkolony w zakresie prawidłowej weryfikacji dokumentów. Szkolenie przeprowadzili m.in. funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KSP i Policji norweskiej oraz Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP. Danielowi G., który przyznał się do winy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przed godziną 16:00 Daniel G. przyszedł do północnopraskiego wydziału komunikacji. Mężczyzna nerwowo rozglądał się na boki w oczekiwaniu na swoją kolej do okienka. Jego zdenerwowanie przykuło uwagę pracownika obsługującego interesantów.

Wkrótce okazało się, że 24-letni mieszkaniec dzielnicy chciał wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie. Wręczył urzędnikowi wszystkie wymagane dokumenty oraz zaświadczenia potwierdzające odbyte szkolenia i uzyskane kwalifikacje. Pracownik, który bacznie obserwował zdenerwowanego petenta szczegółowo zweryfikować otrzymane dokumenty. Jego podejrzenia wzbudziły okoliczności uzyskania przez mężczyznę kwalifikacji na stanowisku kierowcy.

Urzędnik bardzo szczegółowo sprawdził otrzymane dokumenty porównując je z oryginałem. Okazało się, że blankiet prawa jazdy przekazany przez Daniela G. nie posiadał wymaganych zabezpieczeń i znacząco różnił się od oryginalnego dokumentu. Pracownik urzędu podejrzewając, że doszło do przestępstwa zawiadomił Policję.

Funkcjonariusze zabezpieczyli podrobiony dokument, a 24-latka zatrzymali do wyjaśnienia.

Daniel G. usłyszał zarzuty posłużenia się podrobionym dokumentem prawa jazdy, za co może zostać skazany na 5 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie mężczyzny było możliwe dzięki wiedzy i kompetencji pracownika urzędu, który uczestniczył w szkoleniach z zakresu weryfikacji autentyczności dokumentów. Szkolenia te prowadzone były w ramach projektu mającego na celu wzrost zdolności do wykrywania i zwalczania działań transgranicznych i zorganizowanych grup przestępczych, wykorzystujących fałszywe dokumenty. Szkolenia prowadzili funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego oraz Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP, Laboratorium Kryminalistycznego Policji norweskiej, a także eksperci w dziedzinie zabezpieczeń dokumentów i technicznych badań dokumentów.

po/mb