Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

10 lat bezwzględnej kary więzienia dla oszusta „na funkcjonariusza CBŚP”

Data publikacji 13.02.2018

Sąd skazał 40 – letniego Mikołaja S. na karę 10 lat bezwzględnego więzienia. Mężczyzna kierował grupą przestępczą, która zajmowała się oszustwami na „funkcjonariusza CBŚP”. Kary po 3 lata pozbawienia wolności otrzymali pełniący funkcje kurierów Anita K. i Maciej Sz. Na karę 4 lat więzienia dobrowolnie zgodził się Sebastian T. Sprawa znalazła finał w sądzie dzięki skrupulatnej pracy dochodzeniowo-śledczej i operacyjnej policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu oraz Prokuratury Warszawa Śródmieście. Od października 2015 roku przestępcy oszukali łącznie 12 osób na kwotę około 870.000,00 zł.

Sprawa miała swój początek w grudniu 2015 roku, kiedy to w ręce śródmiejskich kryminalnych, na gorącym uczynku przestępstwa wpadł kurier. Mężczyzna miał wówczas odebrać od pokrzywdzonej 30.000 zł. Zebrany w tej sprawie przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu materiał dowodowy pokazał, że grupa do której należał zatrzymany mężczyzna zajmowała się oszustwami „na funkcjonariusza CBŚ”, co najmniej od października 2015 roku.

Policjanci ustalili, że w skład grupy przestępczej wchodzili także Mikołaj S., Anita K., Maciej Sz. i Sebastian T. Osoby te również zostały zatrzymane przez śródmiejskich kryminalnych. Ci udowodnili im 8 oszustw na kwotę blisko 870.000,00 zł.

Dzięki współpracy z Prokuraturą Rejonową Warszawa Śródmieście wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. Mikołaj S. stanął pod zarzutem kierowania grupą przestępczą, przy czym przestępstwa tego dopuścił się w warunkach recydywy. Zarówno prokurator, jak i policjanci wnioskowali o tymczasowe aresztowanie, sukcesywnie zatrzymywanych przez policjantów podejrzanych. Sąd przychylał się do ich wniosków i wobec każdego z zatrzymanych stosował środki zapobiegawcze skutkujące trzymiesięcznym aresztowaniem.  

Podczas procesu sądowego nie było wątpliwości, co do winy podejrzanych. Przemawiały za tym dowody zawarte w aktach sprawy, jak i same wyjaśnienia oskarżonych.

Wobec powyższego śródmiejski sąd skazał Mikołaja S. na 10 lat bezwzględnej kary pozbawienia wolności. 3 lata w więzieniu spędzą Anita K. i Maciej Sz. pełniący funkcje kurierów. Natomiast na 4 lata w zakładzie karnym dobrowolnie zgodził się Sebastian T.

Sąd zobowiązał skazanych również do naprawienia wyrządzonej szkody wszystkim pokrzywdzonym co oznacza, że będą musieli zwrócić im wyłudzone pieniądze.

Największa kwota jaką wyłudzili oszuści jednorazowo to 105.000,00 USD. i 120.000,00 zł. na szkodę małżeństwa z warszawskiej Woli.

rk/mbr

Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP

Ładowanie odtwarzacza...
3.78 MB
Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP