Policyjny posterunek przed Grobem Nieznanego Żołnierza - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny posterunek przed Grobem Nieznanego Żołnierza

7 maja w samo południe odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pododdziału reprezentującego Policję wystawionego przez Oddział Prewencji Policji w Warszawie. To druga taka zmiana z udziałem funkcjonariuszy Policji w tym roku. Pierwsza miała miejsce 15 stycznia, kolejne zaplanowano 16 lipca oraz 19 listopada.

Uroczysta zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywa się w każdą niedzielę o godz. 12.00 na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. W celu nadania wydarzeniu najwyższej rangi, Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprosiło do udziału w tych uroczystościach wszystkie jednostki Sił Zbrojnych RP oraz pozostałe służby mundurowe: Policję, Służbę Więzienną, Straż Graniczną i Państwową Straż Pożarną.

W poprzednich latach policjanci 3-krotnie w ciągu roku wystawiali posterunek honorowy, w tym roku po raz pierwszy policjantom przypadł zaszczyt i wyróżnienie pełnić wartę cztery razy. Daty są nieprzypadkowe, bo wiążą się najczęściej ze świętami narodowymi lub ważnymi datami w historii polskiej Policji.

Oficerem dokonującym zmiany wartowników na posterunku honorowym podczas niedzielnej uroczystości był kom. Robert Momot z OPP w Warszawie. Punktualnie o 12.00, w obecności zgromadzonych warszawiaków i turystów, policjantów schodzących z posterunku przed grobem (st. post. Kamila Deresa i sierż. Dawida Wasilewskiego) zmienili podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego: sierż. szt. Rafał Woźniak i st. post. Łukasz Grabek.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

ak.foto to