Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał się dorobić na kradzieży samochodu, został ujęty przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej i zatrzymany przez policjantów

Data publikacji 21.03.2017

19-latek z Wołomina wpadł na gorącym uczynku chwilę po tym, jak włamał się do vw. Mężczyzna był obserwowany przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej, którego zaniepokoiło jego podejrzane zachowanie. Adam B. łapał za klamki samochodów zaparkowanych przy Al. Niepodległości. Kiedy już udało mu się wejść do jednego z samochodów i próbował go uruchomić, został ujęty, a chwilę później trafił w ręce policjantów. Teraz może mu grozić kara nawet do 5 lat więzienia.

W sobotę nad ranem żołnierz Żandarmerii Wojskowej, przejeżdżając Al. Niepodległości w Warszawie, zauważył podejrzanie zachowującego się 19-latka. Mężczyzna podchodził do kolejnych samochodów i chwytał za klamki. Wyraźnie widać było, że w ręku trzyma przedmiot przypominający łom. Porucznik Żandarmerii, pracujący na co dzień w Centrum Szkolenia ŻW, wiedział, jak ma się zachować. Zaczął obserwować 19-letniego Adama B., który wszedł w jedno z podwórek i próbował dostać się do zaparkowanego tam vw golfa. O tym fakcie żołnierz niezwłocznie powiadomił Policję i przekazując na bieżąco informacje, nie spuszczał z oka włamywacza. Kiedy sprawca wsiadł do samochodu i usiłował go uruchomić, obserwujący go mężczyzna dokonał ujęcia obywatelskiego.

Na miejsce przyjechali policjanci, którzy zatrzymali 19-latka. Był on agresywny, szarpał się, groził i wykrzykiwał wulgarne słowa w kierunku mundurowych. Swoje zachowanie tłumaczył chęcią szybkiego zarobku.

Po zatrzymaniu i przewiezieniu do komendy okazało się, że miał ponad półtorej promila alkoholu w organizmie. Noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał kilka zarzutów, do których się przyznał i dobrowolnie poddał się karze. O jego losie zadecyduje sąd.

Zachowanie się i reakcja żołnierza Żandarmerii Wojskowej może stanowić wzór dla wielu obywateli i niewątpliwie zasługuje na wyróżnienie. Na zasadzie porozumienia między Żandarmerią Wojskową a Policją te dwie formacje, prócz wielu innych, realizują także zadania w obszarze bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz spokoju i porządku publicznego. Jak widać zadania te są często realizowane także w praktyce, w dodatku przez niektórych w czasie wolnym od obowiązków służbowych.

ea/rk