Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierował bez uprawnień, po alkoholu, odpowie za przestępstwo

Data publikacji 20.05.2015

18 maja bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń przepisów w ruchu drogowym. Tuż po północy z 18 na 19 maja policjanci z Marek zatrzymali do kontroli osobowego fiata, którym kierował 30-letni Łukasz K. Mężczyzna na drodze publicznej prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu – 0,26 promila, bez prawa jazdy w związku z decyzją o skierowaniu na ponowne sprawdzenie kwalifikacji. Teraz odpowie za przestępstwo według nowego przepisu karnego art. 180a KK, za co może mu grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Funkcjonariusze prewencji komisariatu w Markach kilka minut po północy z 18 na 19 maja zatrzymali do kontroli drogowej fiata punto. Pojazdem kierował 30-latek. Mężczyzna był wyraźnie niezadowolony z faktu spotkania się z policjantami. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że Łukasz K. prowadził samochód po drodze publicznej w stanie po spożyciu alkoholu – 0,26 promila alkoholu. Dodatkowo, okazało się że 30-latek nie posiada prawa jazdy a w policyjnym systemie widniała adnotacja, że został wobec niego wystosowany wniosek o ponowne sprawdzenie kwalifikacji do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Łukasz K. zgodnie z nowymi przepisami kodeksu karnego – art. 180a odpowie teraz za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, za co może mu grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


ts/ah