Ofiary były śledzone, a później okradane - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ofiary były śledzone, a później okradane

Data publikacji 07.03.2014

Śródmiejscy policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o kradzieże mieszkaniowe metodą „na administratora”. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych grupa działając wspólnie i w porozumieniu, wykorzystując podeszły wiek swoich ofiar, plądrowała mieszkania zabierając z nich biżuterię oraz pieniądze. Mężczyzna pełnił w grupie rolę kierowcy. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak wynika z relacji osób pokrzywdzonych oraz ustaleń procesowych metoda działania sprawców była zawsze podobna. Grupa wyszukiwała wśród przechodniów starsze i zamożnie wyglądające kobiety, w wieku około 75 lat, śledząc je następnie do samych drzwi mieszkania. Wtedy podejrzane zaczynały odgrywać swoją scenkę podając się za pracownice administracji usuwające awarię.

Po wejściu do mieszkania dwie kobiety zagadywały swoją ofiarę, a trzecia z nich plądrowała w tym czasie mieszkanie w poszukiwaniu biżuterii oraz pieniędzy. Kiedy pokrzywdzone zorientowały się, że padły ofiarą przestępstwa i zostały okradzione, po fałszywych pracownikach administracji nie było już śladu. Kiedy wiadomo było, że w mieszkaniu poza przyszła ofiarą jest ktoś jeszcze grupa wycofywała się i szukała dalej.

Jak ustalili policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu trzy kobiety i mężczyzna działali w ten sposób od grudnia ubiegłego roku okradając, co najmniej 3 mieszkania. Straty, jakie w wyniku kradzieży poniosły pokrzywdzone w tych przestępstwach osoby szacuje się na ponad 80 tysięcy złotych.

Działania operacyjne policjantów ze Śródmieścia doprowadziły do szybkiego rozpracowania grupy i zatrzymania w miniony wtorek wszystkich podejrzanych w tej sprawie osób, trzech kobiet narodowości romskiej oraz mężczyznę narodowości polskiej.

61–letni Tadeusz S., 56-letnia Bogusława P., 28-letnia Magdalena Ł. oraz 23–letnia Sylwia D. usłyszeli zarzuty kradzieży, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd rejonowy dla Warszawy Śródmieście podjął wczoraj decyzję o objęciu całej czwórki policyjnym dozorem.

rsz.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.94 MB)