Kierowco, zwolnij! - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco, zwolnij!

Data publikacji 02.03.2014

To już koniec ferii, zaczynają się powroty z zimowych wyjazdów, zwiększa się też natężenie ruchu. Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. A już niedopuszczalne jest, aby wsiadał za kierownicę po alkoholu. Dla policjantów z wydziału ruchu drogowego okres powrotów z ferii zimowych jest czasem wyjątkowo intensywnej pracy na drogach.

Jak się okazuje, w miarę dobre warunki atmosferyczne też nie sprzyjają bezpiecznemu podróżowaniu, praktycznie codziennie policjanci zatrzymują nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, dochodzi też do kolizji i wypadków. Tylko wczoraj policjanci zatrzymali 15 nietrzeźwych kierujących. Dzisiejszy poranek i wczesne popołudnie to już 13 nietrzeźwych.

W okresie ferii zimowych na terenie Warszawy doszło do 59 wypadków w których rannych zostało 105 osób a jedna osoba zginęła. Mimo iż na drodze warunki drogowe są dobre to niestety dochodzi do dużej ilości zdarzeń. Wczoraj około godziny 4 nad ranem doszło do wypadku na ulicy Andersa, gdzie zderzył się Seat z taksówką w wyniku tego zdarzenia 3 osoby zostały poszkodowane.

Dzisiejszy poranek to zderzenie około godziny 8 na ulicy Mysliwieckiej autobusu komunikacji miejskiej z samochodem osobowym w wyniku tego zdarzenia 4 osoby zostały ranne.

Przypomnijmy wyjeżdżając w drogę musimy być świadomi, że jazda z prędkością dopuszczalną nie gwarantuje, że jest to prędkość bezpieczna. Warto pamiętać, że droga to nie tor wyścigowy, a jazda z nadmierną prędkością stanowi zagrożenie także dla innych uczestników ruchu drogowego. Na bezpieczeństwo oprócz zachowania kierowcy, stanu technicznego pojazdu, wpływ mają także warunki pogodowe, stan nawierzchni drogi, czy natężenie ruchu.

Prowadząc pojazd odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Natomiast pasażerowie muszą mieć świadomość, że choć nie kierują pojazdem bardzo często też mają wpływ na bezpieczną podróż np. gdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa albo godzą się, aby jechać z kierowcą, który pił alkohol.

Wysiłki Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa nie słabną, jednak to na kierowcach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne podróżowanie.

 

ego, hkk, ab