Chcieli wykupić kumpla - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Chcieli wykupić kumpla

Data publikacji 08.10.2013

Dwa dozory policyjne i jedno poręczenie majątkowe w wysokości 5 tysięcy złotych takie środki zapobiegawcze zastosował prokurator wobec trzech zatrzymanych przez patrolowców mężczyzn. 36-letni Adam B. kierował samochodem mając ponad 2 promile alkoholu we krwi, a do tego aż 5 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z kolei 31-letni Sebastian Z. i 32-letni Robert N. byli pasażerami hondy i w momencie interwencji postanowili, że spróbują wykupić kolegę. W zamian za odstąpienie od dalszych czynności służbowych i zapomnienie o całej sprawie proponowali mundurowym przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 100 złotych, a w późniejszym czasie obiecywali większą gotówkę. Kiedy próba przekupienia nie powiodła się dopuścili się znieważenia mundurowych.

W miniony weekend policjanci z patrolówki podjęli interwencję wobec osób poruszających się hondą. W samochodzie było trzech mężczyzn. Policjanci od razu wyczuli silną woń alkoholu wydobywającą się z wnętrza auta. Po przeprowadzeniu badania okazało się że kierowca, 36-letni Adam B. miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Sprawdzenie jego danych w policyjnej bazie wykazało, że mężczyzna ma na swoim koncie już aż 5 aktywnych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych, z czego ostatni ma trwać do 2023 roku.

Sprawa była jasna, policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu 36-latka, który dopuścił się dwóch przestępstw. I wtedy właśnie włączyli się do wszystkiego dwaj pasażerowie. Postanowili pomóc koledze, wpadli na pomysł, że spróbują go wykupić. Złożyli policjantom propozycję przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 100 złotych, obiecując jednocześnie, że w późniejszym czasie zapłacą więcej. A wszystko w zamian za przerwanie dalszych czynności służbowych i zapomnienie o całej sprawie. Kiedy funkcjonariusze poinformowali 31-letniego Sebastiana Z. i 32-letniego Roberta N., że właśnie dopuścili się przestępstwa, mężczyźni wpadli w złość, że plan się nie powiódł i w odwecie znieważyli policjantów. Cała trójka trafiła do policyjnych cel.

Resztą zajęli się już funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją. Śledczy zgromadzili komplet materiałów dowodowych, po czym sporządzili wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec wszystkich trzech zatrzymanych. Mężczyźni usłyszeli zarzuty, 36-latek odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do wyroku sądu, natomiast obaj pasażerowie usłyszeli zarzuty za skierowanie do policjantów propozycji przyjęcia korzyści majątkowej oraz znieważenia mundurowych. Decyzją prokuratury Adam B. i Sebastian Z. zostali objęci policyjnymi dozorami, a wobec Roberta N. zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 5 tysięcy złotych.

ea/jw
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.73 MB)