Oferowała biżuterię z kości słoniowej - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oferowała biżuterię z kości słoniowej

Data publikacji 28.05.2009

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zabezpieczyli wystawiony na jednej z aukcji internetowych naszyjnik i bransoletę, które, jak deklarowała sprzedająca, mają być wykonane z kości słoniowej. Teraz o autentyczności przedmiotów wypowie się biegły. Za handel wyrobami z kości słoniowej, grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą uzyskali informację, że na jednej z aukcji internetowych zostały wystawione naszyjnik i bransoleta. Jak deklarowała osoba sprzedająca, przedmioty miały być wykonane z kości słoniowej, na których sprzedaż wymagane są określone dokumenty.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody oraz innymi obowiązującymi przepisami, wszystkie produkty ze słoni, w tym kość słoniowa i wszystkie wykonane z niej przedmioty, są objęte ochroną prawną. Na sprzedaż takich przedmiotów wymagane są dokumenty świadczące o ich legalności.

W wyniku podjętych działań funkcjonariusze ustalili dane personalne oraz miejsce zamieszkania kobiety oferującej do sprzedaży wymienione przedmioty. 42-letnia Anna P. oświadczyła, że nie zna pochodzenia biżuterii, gdyż otrzymała ją w prezencje. Teraz o autentyczności wyrobów wypowie się biegły. Jego opinia zadecyduje, czy kobieta usłyszy zarzuty.

ea/tk